Download WordPress Themes, Happy Birthday Wishes
مقالات

ترس از راضی نشدن یا متقاعد نشدن همه !!!

ترس از راضی نشدن یا متقاعد نشدن همه !!!

ترس از راضی نشدن یا متقاعد نشدن همه ، یکی از انواع ترس است که با توجه به اهمیتش این نوع ترس می تواند باعث اهمالکاری شود و جلوی اقدامی که فرد باید انجام دهدرا بگیرد. در این نوع اهمال کاری، فرد بخاطر ترسش از راضی نشدن اطرافیان یا متقاعد نشدن فرد یا گروهی کاری را که باید انجام دهد انجام نمیدهد یا بجای آن کاری با اهمیت کمتر را انجام دهد.
آیا تا بحال برای شما اتفاق افتاده که در مقابل فرد یا یک جمع باشید و صحبت یا اقدامی را بخواهید مطرح کنید ولی از ترس اینکه به شما انتقاد شود این کار را انجام نداده باشید؟
آیا تا بحال صحبتی مد نظرتان بوده که باید انجامش میدادید اما صرفا بخاطر ترس از اینکه مبادا طرف های مقابلتان متقاعد نشوند از بازگو کردن آن صحبت خودداری کرده باشید ؟
یا برایتان پیش آمده که انجام کاری از نظرتان ضروری بوده وباید انحامش میداده اید اما به خاطر ترس از راضی نشدن دیگران و یا متقاعد نشدن آن ها آن کار را انجام نداده باشید؟

پیش از این بارها برای من پیش آمده بود.

من بارها حرفی داشتم ،تصمیمی داشتم،ایده ای داشتم اما از ترس حمله های انتقادی یا از ترس اینکه مبادا اطرافیان،مدیران،خانواده ،دوستان و یا همکارانم متقاعد نشن ،قید اون کار رو زدم و بی خیالش شدم.
نتیجه ش چی بود؟نتیجه ش این بود که کار من انجام نشد.ایده م عملی نشد.فکرم مطرح نشد .
و در نتیجه من نه تنها هیچ نتیجه مثبتی در اون زمینه ها در اون بازه از زمان نگرفتم بلکه مواردی بود که من مجبور شدم همون کارهای انجام نشده رو انجام بدم ولی با هزینه های بیشتر و گزاف تر.
یا در چندی بعد مجبور شم همون تصمیمی رو که نگرفتم و یا عملیش نکردم بگیرم و توی فاز عملیش وارد بشم اما این دفعه با هزینه های بیشتر.
چیزی که از همه ی این ها مهم تر بود از دست دادن قسمتی از عمرم و بخش عمده ای از زمان بود.
سال ۹۶ زمانی که دلار ۳۸۰۰ تومان بود من به پیشنهاد یکی از دوستانم تصمیم گرفتم که روی اقلام بهداشتی مثل پوشک بچه در مارکهای مختلف سرمایه گذاری کنم .
وقتی این موضوع رو مطرح کردم با حجمی از انتقادات و حتی ملامت ها روبرو شدم. در نهایت تصمیم گرفتم که سرمایه گذاری نکنم و یک ماشین از ایران خودرو ثبت نام کنم.
فکر می کنید چی شد؟یکدفعه دلار گرون شد. ازرش سرمایه من به کمتر از یک چهارم کاهش پیداکرد و دلار تا مرز ۱۸۰۰۰ تومان رفت.
جالب این بود که پوشک بچه به یکباره قیمتش بسیار بالا رفت .به عنوان مثال پوشک مرسی که قیمت پک ۴۴ عددی اون ۲۴۰۰۰ تومان بود یکباره قیمتش شد ۸۷۰۰۰ تومان.
من در زمانی که قصد سرمایه گذاری کرده بودم اگر به انتقادات گوش نمیکردم و دنبال متقاعد کردن همه نبودم حتی اگر سود نمی کردم ،حداقل فایده آن سرمایه گذاری برای من این بود که مطابق با قیمت روز دلار، سرمایه خودم رو افزایش داده بودم و ارزش وقدرت خریدم ۴ برابر پایین نمی اومد.ضمنا بد نیست بدونید که از سال ۹۶ تا به الان که این مقاله رو دارم می نویسم هنوز دعوتنامه ی خودروی ثبت نامی من نیومده.پس می بینید که ترس از متقاعد نشدن دیگران یا ترس از راضی نشدن دیگران چقدر می تونه شما رو در زندگی عقب بندازه وچقدر باعث اتلاف وقت و انرژی و سرمایه شما بشه.پس میبینید که این نوع ترس چقدر میتونه در زندگی افراد مهم و تاثیرگذار باشه.
اگر فکر میکنید که در همه حال باید همه را راضی نگه دارید یا برای کارهایا تصمیماتتان باید همه را متقاعد نمایید سخت در اشتباهید.
شما منحصر به فرد هستید استعدادهایی که دارید و برنامه هایی که برای زندگی خود در نظرگرفته اید و اهدافتان با دیگران تفاوت دارد .
پس تعجب نکنید اگر دیگران متعجب شدند،مخالفت کردند،یا حتی برای منصرف کردنتان و یا مایوس کردن شما تلاش کردند.افکار،باورها،اهداف و برنامه های آنها با تو متفاوت است.
پس نیازی به متقاعد کردن همه نیست.هرچه از هدفتان کمتر حرف بزنید و بیشتر تلاش کنید موفق تر خواهید بود.البته این بدان معنا نیست که شما اصلا نیاز به متقاعد سازی نداشته باشید. در بسیاری موارد نیاز است از فنون متقاعد سازی استفاده کنید مثل زمانی که میخواهید استخدام شوید باید مصاحبه کننده را متقاعد کنید که شما صلاحیت علمی و تجربی کار مورد نظر را دارید.
یا وقتی کالای باکیفیتتان را میخواهید به فروش برسانید باید مشتری را متقاعد کنید که کالای شما از تمامی مشخصات یک کالای با کیفیت وخوب برخوردار است و ارزش خریدن را دارد.
برای تقویت مهارت متقاعد سازی پیشنهاد میکنم کتابهای ((نفوذ)) و ((بله گرفتن)) رابرت چلدینی را مطالعه نمایید.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.
از توجه شما بی نهایت سپاسگزارم
برای شما آرزوی سعادت و موفقیت دارم
بارشد طلائی همراه باشید و بدرخشید
نویسنده مقاله: ایمان امرائی

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

بستن