Download WordPress Themes, Happy Birthday Wishes
مقالات

ترس از مورد انتقاد واقع شدن !

ترس از مورد انتقاد واقع شدن!

ترس از مورد انتقاد واقع شدن یکی دیگر از انواع ترس ونوعی از اهمال کاری است .معمولا فردی که از انتقاد دیگران می ترسد بخاطر ترسش از انتقاد کاری را که باید انجام دهد جرات نمی کند انجامش دهد یا با قدرتی که لازمه ی آن کار است وارد کار نمی شود و یا کلا بخاطر ترس از انتقاد زیر بار انجام کار نمی رود.
چنین فردی هرچند ممکن است بسیار خلاق و با استعداد باشد اما بخاطر ترس خود نمی تواند استفاده ی کافی را از خلاقیت و استعدادهای خودش ببرد و حتی ممکن است افسرده و سرخورده شود و اعتماد به نفس خودش را از دست بدهد.

مثال هایی برای ترس از مورد انتقاد واقع شدن :

کارمندی که از انتقاد همکاران و یا مدیر خود می ترسد،مدیری که از انتقاد شرکا یا رقیبان هراس دارد، فردی که از مورد انتقاد قرار گرفتن اقوامش هراس دارد، دانش آموزی که از انتقاد کردن دوستان و همکلاسی هایش می ترسد و…
اگرچه فضای نقد می تواند بسیار مفید و سازنده باشد اما اکثر منتقدان کسانی هستند که به جایگاهی که خواسته شان بوده نرسیده اند و تلاش می کنند با پایین کشیدن دیگران توجه افراد را به خود جلب و جایگاهی برای خود پیدا کنند.
به جای اینکه مشغول اصلاح عیوب و نقص های خود باشند، همواره دنبال ایراد گرفتن از دیگران هستند.
به عنوان مثال برخی از خبرنگاران که همواره دنبال سوؤه گرفتن و تخریب و زیر سوال بردن ورزشکاران باشند تا با یک خبر داغ از یک شخصیت مطرح و مشهور برای خود جایگاهی در ذهن مخاطب به دست بیاورند.
بیشتر منتقدان کسانی هستند که خداوند بیکارتر از آن ها نیافریده استو آنقدر که به فکر تخریب هستند به فکر نقد سازنده نیستند.
افکار و اهداف دیگران با شما متفاوت است .پس دلیلی وجود ندارد که آنها شبیه به شما فکر کنند یا شما سبیه به آن ها فکر کنید..برنامه های شما برای خودتان واضح و مشخص است و برای دیگران مبهم و نامشخص.پس طبیعی است که همواره تعدادی منتقد داشته باشید.به انتقادات توجهی نکنید مگر در مواردی که مطمئن هستید نقصی وجود دارد که باید اصلاحش کنید.
پس محکم و بدون ترس از انتفادات دیگران جلو برویدو توجهی به منتقدین نداشته باشید.به راه و مسیری که با بینش و تفکر انتخاب کرده اید ایمان داشته باشید و از انتقادات نهراسید.

البته چون منتقدین معمولا منفی نگر هستندو جوانب منفی کار یا شرایط را زوم میکنند می توانید از خلال انتقادات آن ها به برخی از نقاط ضعف خودتان یا شرایط یا کارتان پی ببرید.
ولی در لابه لای انتقادات به انتقاداتی که می توانند باعث اصلاح شرایط و یا روند کارشوند،نیم نگاهی داشته باشید.

ممنونم از توجه شما

با رشد طلائی همراه باشید و بدرخشید

نویسنده مقاله: ایمان امرائی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

بستن