Download WordPress Themes, Happy Birthday Wishes
مقالات

خجولی و نداشتن مهارت در نه گفتن!

خجولی و نداشتن مهارت در نه گفتن!

خجولی و نداشتن مهارت در نه گفتن مشکلاتی هستند که خیلی از ما با آن روبرو شده ایم.
حتما این اصطلاحات برایتان آشناست ((روم نمیشه،خجالت میکشم،باهاش رودرباسی دارم ،نمیتونم بهش نه بگم و…))شروع خجولی از کانون خانواده ها و زمان کودکی میباشد.
وقتی مهمان به خانه می آید فرزند شما خود را مخفی میکند در اتاقی می رود و یا پشت در پنهان می شود با اوکه حرف میزنند صحبت نمی کند سرخ می شود و خانواده ها غافل از موضوع خجولی به مهمان میگویند پسرم خجالتیه دخترم روش نمیشه.
این رفتارها در صورت عدم اصلاح باعث ضعف اعتماد به نفس و ضعف عزت نفس در افراد می شود این چنین افرادی قادر نیستند حق خود را بگیرند و هر بار به هر دلیلی اطرافیان از آنها سواستفاده میکنند در جامعه قادر نیستند حرف خود را بزنند و وقدرت نه گفتن به دیگران را ندارند و همیشه آسیب پذیرند.
این رفتار ها اگرچه در سنین بزرگسالی محدودتر می شوند اما همچنان ادامه پیدا میکنند مگر اینکه آگاهانه قصد تغییر خودرا داشته باشید و تصمیم بگیرید که با این ضعف به صورت هوشمندانه مقابله کنید.
به عنوان مثال وقتی قصد کرده اید با خانواده به مسافرت بروید و در این موقع یکی از اقوام از راه دور تماس می گیرد و می گوید میخواهم به دیدار شما بیایم اگر توان نه گفتن نداشته باشید طبعا برنامه مسافرتتان بهم میخورد و قطعا همسر شما انتظار دارد شما قاطع باشید از شما ناراحت خواهد شد و اگر کتک نخورید شانس آورده اید.
حال چطور به این فرد برنامه مسافرت خود را بگویید که ناراحت نشود واز طرفی برنامه مسافرت شما هم به هم نخورد؟
شما می توانید به آن شخص بگویید ما از قبل برای سفری بلیط تهیه کرده ایم و در تدارک لوازم سفر هستیم ولی خیلی دوست داریم در خدمت شما باشیم اگر اشکال ندارد ماهم دلمان برای شما تنگ شده است میتوانیم بلیط هایمان را پس بدهیم و سفر را کنسل کنیم و به وقت دیگری بیندازیم
و تقریبا در ۹۹ درصد موارد طرف مقابل از سفر وآمدن به خانه شما منصرف می شود و میگوید نه خواهش میکنم شما برنامه تان را بخاطر ما به هم نزنید ماهم در فرصت دیگری مزاحمتان می شویم.
این فقط یک نمونه از این جملات بود..مثال دیگری میزنم .چندسال پیش یکی از دوستانم که قصد داشت یک وام بانکی با مبلغ بالا بگیرد از من خواست که ضامنش شوم و من صرفا بخاطر ناتوانی در نه گفتن ضامنش شدم .
ضمانت همان وپرداخت نکردن اقساط وام بانکی از جانب دوست من همان.هرماه جلوی حساب حقوق من بسته می شد و وقتی با طرف مقابل مطرح میکردم میگفت میخواستی ضامن نشوی.
ودرست میگفت من نباید ضمانت میکردم اما به علت خجولی و اینکه قدرت یک نه گفتن ساده را نداشتم مدت ها تاوان پس دادم.
موارد زیادی از این دست در گذشته برایم اتفاق افتاد که تصمیم گرفتم روی رفع خجولی و قدرت نه گفتن خودم کار کنم .
اگرچه خیلی ها کم رویی را مبنی بر با حیا بودن میدانند اما این درست نیست.مشخصه ی بارز آنها ترس از حضور پیداکردن و صحبت در جمع است.
معمولا درجاهای شلوغ ساکت میمانند.

خجولی ونداشتن مهارت در نه گفتن را چگونه اصلاح کنیم؟چه راهکارهایی برای آن ها وجود دارد؟


تنها که هستید جلوی آینه بایستید و به خودتان سلام کنید و با تصویر خود گفت و گو کنید.

سعی کنید با تصویرخودتان ارتباط چشمی برقرار کنید.

وقتی قرار است به مهمانی بروید حتما جزو اولین نفرات باشید.

سخنرانی در جمع را از اجتماعات کوچک شروع کنید.

باگاردبسته به استقبال مخاطب نروید.

همیشه چند تا جمله و عبارت برای شروع سخنرانی تان ازقبل آماده کنید.

از قبل موضوعی را برای سخنرانی و صحبت کردنتان انتخاب کنید و آن را پیش از ارائه به مخاطب تمرین کنید.

از خود بپرسید چطور میتونستم بهتر صحبت کنم و راهکارهایی که به ذهنتان میرسد را در متن سخنرانی تان و در حرکات بدن خود لحاظ کرده و مجددا تمرین کنید.

در شروع مکالمات سعی کنید حرفی بزنید.

اگر میخواهید سوالی بپرسید تا حد ممکن سعی کنید سوالی که میپرسید طوری باشد که نیاز به پاسخ بلند داشته باشد نه پاسخ کوتاه مثل بله و خیر.

انرژی های منفی را با دور کردن افکار و باورهای منفی و جایگزین کردنشان با نوع مثبتشان از خود دور کنید.

در کارهای گروهی و صحبت های جمعی شرکت کنید.اگر چه در ابتتدا ممکن است برای فرد خجول این کار سخت باشد اما بایستی انجام شود و هر بار میزان مشارکت خود رادر کارگروهی و صحبت های جمعی بیشتر کند.

از روش و رفتار خود بازخورد بگیرید و میشه از خود بپرسید من چکار کردم؟چرا اینکار رو کردم؟به چه روشی این کار را کردم و چطور میتونم بهتر انجامش بدم و پاسخ هایتان را در روش اولیه تان جایگزین و آن را اصلاح کنید.

در اجتماعات حضور پیداکنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

بستن