Download WordPress Themes, Happy Birthday Wishes
مقالات

خستگی و تاثیر آن بر شکست یا موفقیت افراد

خستگی و تاثیر آن بر شکست یا موفقیت افراد

خستگی دو جنبه دارد خستگی مثبت و خستگی منفی. فردی که درکارخانه ای با دستگاه پرس کار میکند اگر خسته باشد و کار را ادامه دهد این خستگی نوع منفی است
چون میتواند به عواقب وحشتناکی مثل رفتن دست کارگر به زیر دستگاه پرس و قطع شدن و له شدن دست او شود.
یا راننده اتوبوسی که در شب و در جاده مشغول رانندگی است و خسته و خواب آلوده است و میتواند جان خود و سایر همراهانش را به خطر بیندازد.
اغلب مردم خستگی را به چنین مواقعی تعمیم میدهند و فکر میکنند خستگی حالتی منفی است. اما همیشه اینطور نیست.در بسیاری موارد خستگی کلید موفقیت افراد است.
و ما در اینجا هدفمان این است که به جنبه های مثبت این موضوع توجه کنید.به مسابقات ورزشی نگاه کرده اید؟
در مسابقات وزنه برداری ورزشکاری که خستگی به او غلبه کند وزنه را می اندازد اما ورزشکاری که با وجود خستگی باز هم بلند کردن وزنه را ادامه دهد موفق می شود و رکورد میزند.


در واقع خستگی عامل متمایز کننده این دو نفر است .فرد برنده میداند که وقتی خستگی به سراغش آمد درست زمانی است که میتواند از حریف پیشی بگیرد و ا دامه میدهد.
دو دونده دوومیدانی را در نظر بگیرید که یکی به علت خستگی چند قدم قبل از خط پایان، سرعتش کم میشود اما دونده ی دیگر با وجود خستگی باز باجدیت تلاشش را تا لحظه عبور از خط پایان ادامه میدهد وبرای همه روشن است که برنده کدامیک از آنهاست.
این برنده هادر واقع می دانند که خستگی همان مرز پیشی گرفتن است. بسیاری افراد وقتی در کاری خسته می شوند و یا کاری برای آنها خسته کننده است از انجام آن منصرف می شوند یا زیر بار انجامش نمی روند.
به یاد داشته باشید خیلی از اوقات موفقیت پشت همین کارهای خسته کننده پنهان شده است.خستگی میتواند به دلایل مختلفی بوجود بیاید.
گاهی پس از مصرف مواد غذایی پر کالری و پرانرژی مثل قندها ،انواع شکر، موادی که دارای کافئین هستند مثل قهوه میزان انرژی بدن بالا میرود و پس از مصرف انرژی آنها در بدن میزان انرژی بدن به شدت افت کرده و بدن دچار خستگی شدید می شود.
مصرف غذاهای سالم با سطح چربی پایین و همچنین خوردن سبزیجات و میوه جات تازه میتواند در کاهش و کنترل این نوع خستگی بسیار موثرباشد.
گاهی نیز خستگی به علت نخوابیدن کافی در طول شبانه روز است .معمولاهر فرد متوسط ۷ تا ۹ ساعت زمان برای خواب در شبانه روز نیاز دارداین درحالی است که خیلی از افراد بخصوص در شهرهای بزرگ کمتر از این میزان وچیزی در حدود ۶تا۷ ساعت در شبانه روز میخوابند.
این باعث نوعی اختلال خواب مزمن در اینگونه افراد میشود. خصوصیت بارز این افراد این است که احساس میکنند اگر یک یا دوساعت بتوانند بیشتر بخوابند کارایی آنها بیشتر میشود.گاهی نیز خستگی به دلیل ورزش بی موقع است .
در واقع بین اتمام ورزش سنگین شماو ساعت خوابتان کمتر از ۳ ساعت فاصله داشته باشدمیتواند دلیل خستگی شما باشد.
برای ورزش های سنگین باید این فاصله ی زمانی حداقل ۴ ساعت باشد.برخی بیماری هانیز مثل کم خونی،دیابت،پرکاری و کم کاری غده تیروئید ،بیماری های قلبی و عروقی نیز میتوانند در ایجاد خستگی موثر باشند.برای اینگونه بیماری ها میبایست ضمن چکاپ مرتب خود توسط پزشک آزمایشهای لازم توسط پزشک تعیین شود و داروهای مناسب توسط پزشکان تجویز شود.
گاهی هم افسردگی میتواند علت ایجاد خستگی باشد.افراد افسرده معمولا همیشه بی حوصله و خسته هستند.گاهی نیز اختلالات خواب باعث ایجاد خستگی هستند.
خیلی جالب است که بدانید نور محیط هم در ایجاد نشاط و یا خستگی موثر باشد.
وقتی شما در محیط کم نور قرار میگیرید هورمون القا کننده ی خواب که ملاتونین نام دارد در بدن شما آزاد می شود و به شما حس خستگی و خواب آلودگی را القا می کند.
در نقطه ی مقابل وقتی در محیطی با نور مناسب قرار میگیرید (محیطی که نور آن کمترین اختلاف را با نور طبیعی روز دارد) هورمون سروتونین که هورمون شادی بخش و نشاط آور است در بدن شما فعال می شود و شما بسیار با انگیزه تر و با انرژی بیشتر به کار و فعالیت خود می پردازید.
در مجموع در مورد خستگی نوع مثبت اگر در حال انجام کاری هستید که نزدیک به نقطه ی موفقیت است و خسته می شوید کار را ادامه دهید تا پیروز شوید و یا اگر در انجام کاری خسته شدید بهتر است بدانید نزدیک به نقطه ی موفقیت هستید و خستگی علامت آن است.
امیدوارم مطالب این مقاله برای شما دوستان عزیز مفید واقع شده باشد.
از توجه شما بی نهایت سپاسگزارم
شادو پرانرژی باشید
با رشد طلائی همراه باشید وبدرخشید
نویسنده مقاله:ایمان امرائی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

همچنین ببینید

بستن
بستن