Download WordPress Themes, Happy Birthday Wishes
مقالات

شبکه های اجتماعی مجازی فرصت یا عاملی برای اهمال کاری !

شبکه های اجتماعی مجازی فرصت یا عاملی برای اهمال کاری !

شبکه های اجتماعی مجازی فرصت یا عاملی برای اهمال کاری ! چند سالی است که شبکه های اجتماعی مجازی روی کار آمده اند و این امکان را فراهم نموده اند که ارتباطات ما را گسترده تر نمایند کسب و کارها را رونق ببخشند و تبلیغات را گسترده تر کنند وکلی مزایای دیگه.
اما سوال اینجاست با این همه فرصتی که دنیای مجازی و شبکه های اجتماعی مجازی ایجاد کرده اند پس مشکلاتی که در مورد آن ها همه روزه می شنویم مشکلات اخلاقی و سیاسی و فرهنگی و اتلاف زمان افراد که همه روزه در این فضاها ایجاد می شود را چطور می توان توجیه کرد؟!
اینجاست که نوعی از اهمال کاری مطرح می شود
.این نوع اهمال کاری به وسیله فعالیت بیش از حد و یا نادرست در شبکه های اجتماعی نظیر تلگرام،اینستاگرام،واتس اپ،وایبر،فیسبوک و توئیترو… رخ میدهند. این به خود ما بستگی دارد که این امکانات و فناوری های ارتباطی جدید را فرصت ببینیم یا تهدید.به ما بستگی دارد که درست از آن استفاده کنیم و کیفیت زندگی خود را بالا ببریم یا اینکه استفاده نادرست کنیم.اجازه بدید چند مثال برایتان بزنم:


به نظر شما یک چاقو که در دست یک جراح است با چاقویی که در دست یک فرد شرور است هر دو چاقو و تیزی نیستند؟مسلما هستند.
پس چرا یکی از آن ها سودمند است و دیگری خطرناک؟درست است چون بستگی به استفاده ی افراد از آن دارد که چگونه و در چه راهی از آن استفاده می کنند.
یکی برای نجات جان انسان ها و دیگری برای آسیب زدن به انسان ها و گرفتن جان و سلامتی آن ها.بستگی به نحوه ی استفاده ی ما دارد.
ممکن است در خانه تان یا در مهمانی ها فردی را دیده باشید که آنچنان غرق در فضای شبکه های اجتماعی مجازی مثل تلگرام ،اینستاگرام ، موبوگرام،ایمو و…است که اصلا متوجه دیگران و همچنین زمان ارزشمندی که در کنار خانواده ،دوستان و اقوام است نیست  
و یا شخصی که آنقدر در شبکه های اجتماعی مجازی غرق شده است که به خود فرصت خوردن صبحانه ، ناهار و شام نمیدهد که مبادا یک لحظه از صفحه موبایلش غافل شود
–امیدوارم که شما از این دسته افراد نباشید-
یا ممکن است به یک مهمانی خانوادگی رفته باشید که وقتی به اطرافتان نگاه میکنید همه افراد رادرحالی که سرخود را تا شکم در موبایلشان فرو برده اند می بینید و بجای اینکه چند کلام باهم صحبت کنند در مورد تجربیاتشان حرفی بزنند ایده ای را به اشتراک بگذارند مشغول لایک کردن و پست گذاشتن در این شبکه های اجتماعی هستند..
یا کسی که تمام فکر و ذکرش سلفی گرفتن و قراردادن در صفحات مجازی است.
یا ممکن است افرادی را دیده باشید که خصوصی ترین عکس ها و فیلم های خانوادگی خود را در این فضاها به اشتراک میگذارند.
جالب است بدانید که یکی از اقوام بنده آنقدر ساعت ها با تلفن همراهش سرگرم است که متوجه نیست دارد به سلامتی خودش آسیب می زند و چندین بار به علت زیادی ور رفتن با تلفن همراهش حالش بد شده و به بیمارستان مراجعه نموده است.
ایشان متاسفانه بخاطر اینکه چند لحظه هم از تلفن همراهش دور نباشد و عقب نماند موقع شام و ناهار هم بیشتر از یکی دوقاشق یا یکی دولقمه فرصت نمیکند بخورد و اندام بسیار ضعیف و نحیفی هم دارد.
برای اینکه در دام شبکه های اجتماعی مجازی مثل تلگرام،اینستاگرام،واتس اپ، ایمو ، موبوگرام، فیسبوک ،توئیتر و… نیفتیم بهتر ین گزینه نصب نکردن اپلیکیشن آن ها ، عضو نشدن و یا لغو عضویت در آن ها و حذف کردن اکانت خود در آن هاست.
ولی اگر این کار به دلایلی امکانپذیر نیست یا صرفا در راستای اهدافتان در آنها فعالیت می کنید بهتر است روش های زیر را بکار گیرید که زمان و ورودی های ذهنتان را کنترل کنید.
بهتر است از یک شماره غیر اصلی  و یک اسم غیر حقیقی برای ساخت اکانت استفاده کنید
این کار چند مزیت برای شما دارد
اول اینکه نصب برنامه مورد نظرتان به دوستانتان از طریق آن اپلیکیشن اعلام نمی شود.
با یک جست و جوی ساده در اینترنت می توانید برنامه ها و سایت هایی که شماره مجازی می سازند را پیدا کنید.
دوم اینکه از نظر دوستانتان شما اکانتی ندارید ودیگر انتظار ندارند که در این شبکه های اجتماعی در کانال ها و گروه های آنها که اکثرا ارتباطی با اهداف شما ندارند عضو شوید.
حتی می توانید شماره مجازی بسازید و با استفاده از شماره مجازی وارد این شبکه های اجتماعی شوید.با اینکار شما فعالیت خود را در شبکه های اجتماعی مطابق با خواسته و اهداف خود انجام خواهید داد.

 برای رهایی از این انواع اهمالکاری راهکارهای دیگری را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:

ورودی های ذهنتان را کنترل کنید:

وقتی شما به طور کنترل نشده وارد شبکه های اجتماعی مجازی شوید یا پای خبرهای منتشر شده در فضای مجازی بنشینید با دنیایی از کلمات ،جملات وفیلم هاو اطلاعات مثبت و منفی بمباران می شوید.
در اینجا اثر مخرب اطلاعات منفی بسیار بیشتر از اثرات مثبتی است که عاید شما می شود.
صرفا در کانال ها و گروههایی عضو شوید که در راستای اهداف شما باشد .صفحاتی را فالو کنید که در راستای هدف شما باشد.
یک سوال در اینجا کار را برای شما راحت میکند.از خود بپرسید آیا عضویت در این گروه یا کانال یا فالو کردن این صفحه من را به هدفم نزدیک میکند یانه؟ و اگر پاسخ منفی بود هرگز به سراغ آن نروید.

زمان خاصی را برای فعالیت در این فضاها در نظر بگیرید و خود را متعهد کنید که در هر زمانی به سراغشان نروید.

به دنبال کشف رسالت خودتان در زندگی این دنیا باشید این به شما کمک خواهد کرد که فقط در مسیر اهدافتان گام بردارید. به دنبال این باشید که هدف از خلقت شما چیست و در زندگی در این دنیا چه کارهایی را باید انجام دهید که نام شما را جاودانه کند.

همیشه به خودتان یادآوری کنید و بگویید عمر من و زمانم ارزشمند است این کار همانند حصاری شما را از رفتن در مسیرهایی که شمار از اهدافتان دور میکند حفظ میکند.

در هر کانال و گروه و کمپینی عضو نشوید با عضویت در این فضاها شمااجازه ی ارسال پیامهای تبلیغاتی و مزاحم را به مدیران وحتی اعضای آنها میدهید که هر وقت بخواهند وقتتان را بگیرند، مطالب غیر مرتبط با اهدافتان برای شما ارسال کنندو حتی در مواقعی عواقب فعالیت های غیر قانونی یا سیاسی آنها گریبان شما راهم بگیرد.
گاهی هم ممکن است سرقت اطلاعات شخصی شما را رقم بزنند و درگیردردسرهای پس از آن شوید.
تاحد ممکن درکانال ها و گروهها عضو نشوید واگر تصمیم به عضویت در این ها را دارید فقط در کانال ها و گروه هایی وارد شوید که در راستای هدف ها و آرمان های شما باشند و صلاحیت لازم را داشته باشند.

حتما در رابطه با تنظیمات امنیتی برنامه ها و اپلیکیشن هایی که قرار است استفاده کنید تحقیق کنید و تا حد امکان امنیت صفحه یا کانال یا اکانت خودرا بالا ببریدتا از سرقت های الکترونیکی و هکرها و افراد سودجو تا حد امکان محفوظ بمانید.

از توجه شما بینهایت سپاسگزارم
براتون بهترین آرزوها رو دارم
 حتما به صفحه اینستاگرامی ما به سر بزنید برای این کار در قسمت جست و جو عبارت roshdetalaei را جست و جو بفرمائید.
با رشد طلائی همراه باشید و بدرخشید

نویسنده مقاله: ایمان امرائی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

بستن