Download WordPress Themes, Happy Birthday Wishes
مقالات

عزت نفس یا احساس ارزشمندی برای خود و دیگران

ضعف عزت نفس یا احساس ارزشمندی برای خود و دیگران

عزت نفس در واقع نظری است که ما در مورد خودمان داریم و ارزشی که برای خود قائل هستیم.گاهی افراد به علت اینکه درخود احساس ارزش نمیکنند دچار اهمالکاری میشوند .
معمولا مشخصه این افراد این است که زیادی بابت همه چیز عذرخواهی میکنند .اینگونه افراد معمولا دربسیاری از اوقات به خود سرکوفت میزنند و خودراسرزنش میکنند.
مثلا به خود میگویند:خاک برسرت این چه کاری بود که کردی؟توروچه به این کارا این کارا مال ازما بهترونه و….
عزت نفس و احساس حس ارزشمندی در اینگونه افراد بسیار پایین است و همین مسئله باعث می شود همواره فردی اهمالکار باشند و از اهداف خود و رویاهایشان دور بمانند.
اینکه همواره خود راسرزنش کنید کاربسیار مخربی است .
اگر مرتب این سرزنش ها و این افکار را تکرار کنید این باور را درخودتان ایجاد میکنید که شما فرد ارزشمندی نیستید و دیگران از شما ارزشمندترند و همیشه خودراپایینتر از آن ها میبینید
و اگرباز این افکار و این سرزنش ها و سرکوفت ها را درمورد خودتان بکار ببرید باور منفی قدرتمندی درخود ایجاد میکنید که درواقع عزت نفس شما را به نابودی میکشد.
همیشه باخود تکرار کنید که من انسان ارزشمندی هستم من انسان فوق العاده ای هستم.من لیاقت بهترین ها را دارم. خداوند تمام زمین و آسمان را برای خوشبخت زندگی کردن من خلق کرده است و…
تکرار میکنم باورها افکاری هستند که بارها و بارها تکرار شده اند پس با تکرار این جملات احساس ارزشمندی را دروجود خود به یک باورقدرتمند تبدیل کنید.
برای تقویت عزت نفس در خودتان ابتدا باید باورهای منفی که در مورد خودتان دارید را ابتدا شناسایی کنید و سپس آنها را به چالش بکشیدو با باورهای مثبت جایگزین کنید.
مواردی را پیداکنید که در آنها مهارت دارید،.برای خود ارتباطات مثبت ایجادکنید،با خودتان مهربان باشد،با جسارت و قاطع باشید،مهارت نه گفتن را خوب یاد بگیرید،
هرگز از جملات منفی برای خود استفاده نکنید.سعی کنید بی دلیل در ابتدا وبین صحبت هایتان ببخشید،عذرمیخوام و امثال اینها را استفاده نکنید.روی باورهای اعتقادی خود و شناخت صفات خداوند بیشتر تحقیق کنید.

– احساس گناهکار بودن!

دوست عزیزاگر همیشه در خود احساس گناه می کنید یا طوری این افکار به مغزتان خورانده شده که همه ی انسان ها گناهکارند وگناهکارخواهند بود باید سخت روی تغییر باور هایتان کار کنید
این باور بسیار مضر و مخربی است  شما در واقع در زمینه ی شناخت خدای مهربان و وهاب باید اطلاعات خود را بیشتر کنید..
با همان بار اولی که از اعماق وجود طلب بخشش کرده اید خداوند همه ی گناهانتان را بخشیده است . روح ما روح الهی است و جزئی از وجود خداونداست .
خداوند غفار و مستور کننده ی گناهان است مارا نیافریده که به دوزخ ببرد و خوراک مارهای آتشین کند یا در قیر مذاب فروببرد.چنین رفتارهایی با رحمانیت و رحیمیت و غفوریت خداوند سنخیت ندارند.
خداوند بسیار مهربانتر از آن است که تصور کنید بسیار غفار تر و بخشنده تر از آن است که در ذهن ما بگنجد.
احساس گناه بخاطر کارهای گذشته نه تنها مانع از این میشود که قدر لحظه ای را که در آن زندگی می کنیم بدا نیم بلکه پای مارا به گذشته زنجیر میکند و اجازه ی تغییر و پیشرفت را به ما نمی دهد.
خود را از گذشته و هرآنچه در آن رخ داده هر چند تلخ آزادکنید. اینگونه موقعیت های کنونی زندگیتان را بهتر می بینید از فرصت ها بهتر استفاده می کنید قدر لحظه به لحظه ای را که در آن قرار دارید می دانید .
در واقع گناه اتفاقی است که در گذشته افتاده و لازم است که آن را که مانند زنجیر به پای شما بسته شده از پاهایتان باز کنید.

– احساس لیاقت نداشتن!

گاهی افراد میگویند: من لیاقتشو ندارم، این چیزا مال از ما بهترونه و… داشتن احساس لیاقت یکی از کلیدی ترین ابزارها برای رسیدن به اهداف و موفقیت است.
کسی که میگوید من لیاقت ثروت را ندارم ذهن ناخودآگاه او که فرق بین صحبت و واقعیت کلامش را متوجه نمیشود اجازه نمیدهد ظرفیت پذیرش آن ثروت در ذهن آن شخص ایجاد شود
در واقع شخص مورد نظربرای فقیر ماندن برنامه ریزی می شود و به ثروت  نخواهد رسید.همواره با خود تکرار کنید که من لایق بهترین ها هستم .
بهترین فرصت های شغلی و سرمایه گذاری،بهترین همسر، بهترین خانه، بهترین  دوستان، بهترین لوازم، بهترین تفریحات و… و این حس ارزشمندی را  با تکرار هر روزه ی این جملات به یک باور قدرتمند در خود تبدیل کنید.

– تفاوت قائل نبودن بین کسب رتبه اول یا دوم یا سوم در هر کاری !

در این نوع از اهمالکاری فرد انقدر برای خود و توانایی هایش ارزش قائل نیست که خود را لایق بهترین رتبه ببیند و معمولا اینگونه افراد همیشه از دیگران عقب تر هستند.
برای مقابله با این نوع اهمال کاری به خود یاد آوری کنید که من لایق بهترین رتبه هستم نفر اول شدن بهتر از نفر دوم شدن و دوم شدن بهتر از نفر سوم شدن است.
سعی کنید بهترین باشید و اگر نشد ، تلاش کنید بهترینی باشید که از خودتان سراغ دارید.اگر چه هیچ چیز غیر ممکن نیست و آن فردی هم که بهترین است درست یکی است مثل خودتان
با این تفاوت که دیدگاه ها، باورها و اقداماتش برای رسیدن به هدف بهتر و منسجم تر بوده است.

-زیادی عذرخواهی کردن!

خیلی ها برای همه چیز عذرخواهی میکنند.ببخشید،معذرت میخوام، شرمنده ام، عذر میخوام، باعرض شرمندگی،باعرض معذرت و ….
معمولا درهمه ی مکالمات این افراد این عبارت ها به چشم میخورد. استفاده متداول از این گونه عبارات ناشی از ضعف عزت نفس و پایین بودن احساس ارزشمندی در فرد است.
فردی که احساس ارزشمندی را به حد کافی دروجود خودش رشد داده بجز در موارد لازم از اینگونه کلمات و عبارات استفاده نمیکند
به مکالمات افرادی که در کوچه و خیابا ن تکدی گری (گدایی) میکنند نگاه کرده اید ؟در واقع حرف زدن آنها با ناله کردن فاصله زیادی ندارد
درواقع با آن سبک حرف زدنشان نوعی حالت ضعیف بودن راز ازخودشان به طرف مقابل نشان میدهند.
وقتی فردی زیاد از انواع عذرخواهی در مکالماتش استفاده میکند در واقع نوعی حالت نیاز و تضرع وضعف را به فرد مقابل نشان میدهد که به خواسته اش اهمیت نشان دهند.
حال اگر مدیر کارخانه ای نیاز به یک کارمند یا کارگر مصمم وجدی و با اراده داشته باشد خودتان حدس بزنید که چه اتفاقی می افتد
این نوع ناله کردن در زمان حمله مغول ها به ایران باب شد در آن زمان کسی حق نداشت انتقادی کند یا بلند وبا صدای رسا حرف بزند و در واقع مکالمات و ادبیات شیوا و صدای رسای ایرانی ها به نوعی ناله کردن و تضرع بدل شد که آثار آن هنوز هم در جامعه ایرانی به وفور به چشم میخورد..
وقتی فرد خود را ارزشمند بداند به ندرت از این کلمات استفاده میکند .استفاده بیش از حد از این کلمات برای مخاطب  شما دومعنی خواهد داشت
به فرد این احساس را میدهید که او از شما بالاتر است واو از بالا به شما نگاه خواهد کرد و یا اینکه فرد احساس میکند شما از عزت نفس و اعتماد به نفس پایینی برخوردارید
و اگر قصد او استخدام شما باشد مطمئنا صرف نظر خواهد کرد.اگراز این دسته کلمات در صحبت های روزمره تان زیاد استفاده میکنید بهتر است از همین حالا برای تغییر این عادت بد اقدام کنید.

-فوق العاده دانستن دیگران!

بعضی افراد موفق را افرادی فوق العاده می دانند که خدا استعدادهای خاصی را به آنها داده .
درحالی که خلقت انسانها توسط خداوند وقرار دادن استعداد موفقیت دروجود همه ی انسان ها به صورت عام بوده و مختص عده ای خاص یا گروهی خاص یا فرد ویژه ای نبوده است.
این افراد درخود ضعف ارزشمندی دارند و افراد موفق را افرادی برتر از خود میدانند که خداتوجه ویژه ای به آن ها داشته .
این افراد موفقیت مالی ،شغلی و … را مختص به دیگران و افرادی با خصوصیات برتری  نسبت به دیگران میدانند
درحالیکه اینها فقط با دیدن آن فرد موفق برقله موفقیت قضاوت میکنند و مسیردشوار،تلاش ها و شکست هاوپافشاری آن ها را نسبت به هدف ندیده اند.
همه ی ما انسان ها روحی یکسان داریم وخداوند از روح خود در کالبد ما انسانها دمیده پس سرشت همه ی ما یکی است شما فوق العاده هستید شما بی نظیرید
فقط باید استعدادهای خود را بشناسید توانمندی های خود را دریابید آهسته وپیوسته در مسیر اهدافتان قدم بردارید و هرگز تسلیم نشوید
اهداف بزرگ را به اهداف کوچکتر تقسیم بندی کنید و هر روز برای رسیدن به آن ها قدمی بردارید و هرگز دلسرد وتسلیم نشوید
و این کار را برای همه ی اهداف کوچک شده انجام دهید و تا رسیدن به هدف بزرگ از تلاش دست برندارید.
خواهید دید که موفقیت رویا نیست و قابل دستیابی است.

از اینکه وقتتان را به مطالعه ی این مطالب اختصاص دادید ممنونم

بارشد طلائی همراه باشید و بدرخشید.

نویسنده ی مقاله : ایمان امرائی

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

بستن