Download WordPress Themes, Happy Birthday Wishes
مقالات

عملکرد مغزهای سه گانه مطابق با نظریه مک لین

عملکرد مغزهای سه گانه مطابق با نظریه مک لین !

عملکرد مغزهای سه گانه یک تئوری یا نظریه است که از جانب آقای مک لین ارائه شده است.
مک لین درباره ی عملکرد قسمت های مختلف مغز نظریه ی جالبی دارد که میتواند به شما در کنترل خواسته های مغزتان و عملکرد آن ها کمک نماید و بتوانید جلوی بسیاری از اهمال کاری های خود را با به خاطر سپردن این نظریه بگیرید یا به حداقل برسانید.

ایشان معتقد است مغزاز سه قسمت متفاوت تشکیل  شده است:

داخلی ترین بخش رامغز خزنده می نامد و معتقد است این مغز کارش حفظ حیات است و درنتیجه سعی میکند کمترین انرژی را مصرف کند که بدن حالت طبیعی خود را حفظ کند .
این بخش از مغز همان بخشی است که بین ما و یک خزنده مشترک است. این بخش از مغز بخاطر وظیفه اش در مقابل تغییر مقاومت میکند .
به همین دلیل این بخش از مغز همیشه نقش بازدارنده دارد.جملاتی مثل ولش کن،بیخیال،چه اهمیتی داره و… ازین بخش ناشی می شوند.
دراین بخش است که خطرناک بودن یا نبودن کاری بررسی میشود.این مغز تنبل است وهمیشه میگوید نمیشه بعدا انجامش بدم؟
برای کنترل این بخش از مغز باید حتما استراحت کافی در طول شبانه روز داشته باشید و زمان هایی را درطول روز درنظر بگیرید که در این زمان ها هیچ کاری انجام ندهید.تغذیه کافی و مطلوب داشته باشید و نوشیدنی و مواد مغذی به مقدار کافی مصرف نماییدو ورزش کنید.

بخش دوم یا لایه دوم مغز ،مغز عاطفی یا مغز پستاندار است .در عملکرد این مغز عواطف و احساسات دخیل هستند و برمبنای لذت سنجی کار میکند و تمایل به کارهایی دارد که از آن لذت میبریم و در مقابل کارهایی که انجامشان لذتی ندارد مقاومت میکند و این بخش هم معمولا نقش بازدارنده دارد.
این مغز کلی نگر است و علاقه ای به شنیدن جزئیات ندارد.این مغز میگوید برایم مهم است الان لذت ببرم نه بعدا.وعجول است و زود خسته میشود.
حتما در برنامه روزانه تان برای این که این قسمت از مغزتان را راضی نگه دارید وقتی برای انجام فعالیت ها و کارهای لذت بخش و فرح بخش بگنجانید.
در آن وقتی که در نظر میگیرید کارهای مورد علاقه را انجام دهید.

بخاطر عملکرد این دوقسمت مغز است که اکثر اوقات کاری را که باید انجام دهیم انجام نمیدهیم  با آنرا عقب می اندازیم و به وقت دیگری موکول میکنیم.
در واقع این دوبخش ناخودآگاه مغز ما هستند.

بخش سوم یا لایه سوم مغز منطقی است که کارش تجزیه و تحلیل و استدلال است به این بخش سامانه تفکر یا خودآگاه نیز میگوییم.
این بخش مارا از سایر موجودات متفاوت کرده است.این بخش از مغز برای انجام هرکاری میپرسد اکه انجام این کار چه مزایا و معایبی دارد و سبک و سنگین میکند و به سمت هرطرفی که امتیاز بیشتری بگیرد متمایل میشود.
اما عملکرد دوبخش قبلی قویتر است و معمولا بخش منطقی درجدال با آن ها مغلوب می شود.
به همین دلیل است که اغلب افکار ما رنگ عمل به خود نمیگیرند و فقط در حد یک رویا باقی میمانند.برای تقویت این بخش از مغزتان تا میتوانید مطالعه کنید.

دقت کنید که در هر لحظه فقط یکی از قسمت های مغز حکمرانی و فروانروایی میکند.
بهترین راه کنترل آنها این است که در هنگام انجام هر فعالیتی فکر کنیم که الان کدام بخش از مغز ایت که دارد به من حکم میکند این کاررا انجام بدهم و بعد دستور منطقی را از مغز منطقی بگیرید و دوقسمت دیگر را کنترل کنید.
وقتی فردی غذای چرب میخورد مغز خزنده میگوبد بخور مغز احساسی یا عاطفی میگوید بخوری لذتش بیشتر است و مغز منطقی میگوید نه نخور مضر است .
پس در هر لحظه باید بدانیم کدام بخش از مغز است که دارد حکمرانی می کند وپس از فهمیدن این موضوع می توانیم رفتار و تصمیم مناسب را انجام دهیم.

تقسیم نادرست زمان برای فعالیت های مختلف!

خیلی از افراد فکر میکنند که کارها وقت استراحت آنها را میگیرند .بعضی دیگر میگویند وقتی برای انجام کارهای مورد علاقه خود در شبانه روز ندارند
و  برخی دیگر آنقدر درکار غرق شده اند که میگویند کار وقت هیچ چیز دیگری را برای ما نمیگذارد.میدانید اشتباه اینگونه افراد در کجاست؟
اشتباه اینگونه افراد در این است که نتوانسته اند وقت خود را به خوبی و مطابق با نیازهای سه قسمت مغز خود تنظیم کنند و در واقع نتوانسته اند برای سه قسمت مغز خود وقت را عادلانه تقسیم کنند.
اینگونه افراد همیشه در زندگی در جنبه های مختلفی احساس نیاز و کمبود میکنند.با توجه به نظریه مک لین درشبانه روز وقت خود را برای قسمت های مختلف مغز باید  به ۳ قسمت تقسیم کنید:

۱)زمانهای خواب که عملا در اینجا هیچ کاری غیر از خواب ندارید.وخوردن و آشامیدن و انجام کارهایی که حافظ سلامت فرد است مثل استحمام یا مسواک زدن.این ها برای راضی نگه داشتن قسمت خزنده مغز است.

۲)زمانهایی که باید به فعالیت هایی که دوست دارید و علاقمندید اختصاص بدهید و حتی خود را در این زمینه ها ارتقا بدهید.
مثل گوش دادن به موسیقی یا نواختن آن ،رفتن به دامان طبیعت و مواردی از این قبیل.اینها برای راضی نگه داشتن بخش عاطفی مغز است که درواقع باید چیزی را که از آن لذت میبرد برایش فراهم کنیم.

۳)زمانهایی که باید با جدیت و پشتکار فعالیت کنیم و کار انجام دهیم در این بخش میتوان انجام کارهای مورد نیاز در راستای هدفمان را جادهیم مثل تجزیه و تحلیل مسائل،مطالعه ،یادگیری و فرآیند تفکر.
این بخش از زمان رابرای راضی نگه داشتن بخش منطقی مغز میبایست در زمان بندی شبانه روز خود در نظر بگیریم.

از توجه شما بی نهایت سپاسگزار
برای شما آرزوی موفقیت و شادی دارم
با رشد طلائی همراه باشید و بدرخشید
نویسنده مقاله : ایمان امرائی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

بستن