Download WordPress Themes, Happy Birthday Wishes
مقالات

لجاجت با خود یا با دیگران با مثال

لجاجت با خود یا با دیگران

لجاجت باخود یا با دیگران موضوعی است که قصذد داریم در این مقاله به بررسی آن بپردازیم.

 

تعریف لجاجت:

پافشاری روی کاری که از آن منع شده ایم

تعریف دوم لجاجت:

اصرار به کاری که خلاف میل طرف مقابل باشد

 

تا بحال برای شما پیش آمده که به لجاجت با خود یا با دیگران بپردازید؟

گاهی اوقات با دیگران لج می کنیم تا:

نشان بدهیم حق با ماست

نشان بدهیم ما بهتریم

نشان بدهیم خودش باعث موقعیت فعلی خودش شده

نشان بدهیم از طرف مقابل ناراحتیم

نشان بدهیم ماهم قادر به کارهایی هستیم که او را آزاد دهد.

با طرف مقابل رقابت و مقابله کنیم

و…

گاهی اوقات نیز باخود لج می کنیم که:

خود را تنبیه کنیم

دیگران را تنبیه کنیم

دیگران را تحت فشار قرار دهیم

به هدفمان برسیم

مایلید یک داستان واقعی برایتان بگویم:

دوستی دارم که قصد داشت با دختری ازدواج کند اما وقتی به خواستگاری دختر رفت به دلیل اینکه مادر خانواده دختر قصد داشت که دختر خود را به یکی از اقوام خود بدهد با این دوست ما مخالفت کرد و جواب منفی به او دادند.پسر که دلباخته شده بود تحت تاثیر هیجانات و احساسات قرار گرفته بود گفت  اگر این دختر را به من ندهید میروم و معتاد می شوم. نتیجه معلوم بود. سلامتی این پسر اصلا اهمیتی برای خانواده آن دختر نداشت چرا که پسر در دایره ارتباطات این خانواده قرار نداشت .پسر رفت و خود را در دام اعتیاد انداخت .جوان خوش رو وتحصیلکرده فوق لیسانس که هر جا می رفت می توانست کیس خوبی برای ازدواج پیداکند و خیلی ها دوست داشتند که این پسر دامادشان شود به روزی افتاد که کسی حتی حاضر نیست او را ببیند .ایشان در دام اعتیاد به مواد مخدری افتاد که رهایی از آن نه اینکه غیرممکن باشد بلکه بسیار سحت است.

دوستان عزیزم لجاجت چه با خودتان باشد چه با دیگری یک امر منفی و ناپسند است. لج کردن باخود یا دیگری می تواند باعث آسیب به خودتان یا دیگران شود.

داستان دیگری برای شما تعریف می کنم:

دوستی در دوران دبیرستان داشتم که همیشه به صورت یکطرفه و فقط از جانب خودش به من حسادت میکرد و با من لج میکرد. ایشان استعداد فوق العاده ای در دروس تحلیلی مثل ریاضی و فیزیک داشت اما صرفا چون من رشته ی تجربی را انتخاب کردم ایشان هم همین رشته را انتخاب کرد و متاسفانه نه تنها در این رشته موفق نشد بلکه ترک تحصیل کرد و به شغل جوشکاری مشغول شد.در حالی که می توانست در رشته ی ریاضی فیزیک بسیار موفق تر عمل کند و حتی به مدارج علمی بالا دست پیدا کند.

دوستان عزیزم وقتی که ما لجاجت می کنیم در واقع خود را از آن مسیری که باید در آن باشیم خارج می کنیم و به مسیری می رویم که متعلق به ما نیست و حتی ممکن است صلاح و خوشبختی ما در آن مسیر نباشد.

لجاجت با خود یا با دیگران در قرآن و احادیث اسلامی

خداوند در قرآن می فرماید که افراد لجوج در دنیا دچار عذاب و سختی می شوند تا بالاخره اشتباه خود را قبول کنند و از مرکب غرور پیاده شوند و در جای دیگر عذاب  لجاجت را آتش دوزخ معرفی می فرمایند.

در دین ما هم توصیه های بسیاری در نفی لجاجت برای ما آورده شده است:

حضرت علی (ع) می فرماید: لجاجت رای و فکر انسان را از بی می برد.

در حدیث دیگری پیامبر (ص) فرموده اند: از لجبازی و لجاجت بپرهیزید که شروع آن نادانی و پایان آن ندامت و پشیمانی است.

تنها در یک صورت ما مجاز هستیم لجاجت کنیم آن هم زمانی است که در مسیر موفقیت هستیم و باخود لج می کنیم که فلان اقدام را باید تا فلان زمان انجام دهیم آن هم در راستای اهداف مثبت نه منفی.

توصیه من به شما دوستان عزیز این است که از لجاجت با خود و دیگران پرهیز کنید و در دام این خصلت ناپسند نیفتید. و تنها در زمانی فقط با خودتان لج کنید که قصد دارید به اهداف مثبتی دست پیداکنید و برای خودتان تعیین تکلیف کنید که من… باید تا فلان تاریخ فلان کار را انجام دهم و برای خود تشویقی و تنبیه در نظر بگیرید.تنبیه می تواند شامل نخوردن یک غذای خوشمزه مورد علاقه تا مدتی و یا ندیدن فیلم مورد علاقه و امثال آن باشد .از تنبیهات خشن به شدت خودداری کنید. که نه تنها تاثیر مثبت بر شما نخواهدداشت بلکه تاثیر بسیار بد و مخربی روی ذهن شما خواهد گذاشت.

ممنونم از توجه شما.

نویسنده مقاله: ایمان امرائی

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

بستن