Download WordPress Themes, Happy Birthday Wishes
مقالات

آموزش زبان بدن و محدوده و قلمرو

آموزش زبان بدن و محدوده و قلمرو

آموزش زبان بدن و محدوده و قلمرو .قلمرو ومحدوده همان فضایی است که اطراف هر موجود است و آن موجود روی آن احساس مالکیت دارد.درست مثل حبابی که اطراف آن فرد را پوشانده و احاطه نموده.

همانطور که کشورها دارای قلمرو(حدومرز) است این حد و مرز در سطح استان کوچکتر می شود و این کوچکتر شدن تا شهرها،شهرستان ها و روستاها ادامه پیدا میکند .

در نهایت به فضایی می رسیم به اسم خانه و قلمروی کوچک است که در آن افراد به شدت از فضاو محدوده و قلمرو خود دفاع میکنند.و درنهایت به فضایا قلمرو اطراف هر فرد می رسیم که توسط هرفرد از آن حراست می شود.

 

در انگلستان،اسکاندیناوی ،زلاندنو و استرالیا قلمرو ها را به چهار دسته تقسیم می کنند:

۱-قلمرو خصوصی : این قلمرو حبابی فرضی به شعاع ۱۵ سانتی متر تا۴۵ سانتی متر اطراف هر فرد است و معمولا کسانی در این حیطه قلمرو قرار میگیرند شامل والدین خواهر و برادرو اقوام خیلی نزدیک و دوستان خیلی صمیمی هستند.

۲-قلمرو شخصی: این قلمرو فضایی به شعاع ۴۶ سانتی متر تا ۱٫۲ متر را در بر میگیرد.ما معمولا در محیط های اداری، مهمانی های خانوادگی و محیط کار این قلمرو را مورد استفاده قرار می دهیم.دوستان معمولی اقوام وهمکاران در این حیطه قلمروی قرار می گیرند

۳– قلمرو اجتماعی: محدوده ی این قلمرو از ۱٫۲ اطراف هر فرد تا شعاع ۳٫۶ متر در اطراف او را در بر می گیرد.این قلمرو فاصله ای است که ما با غریبه ها و تعمیر کارها رعایت میکنیم .مثل فاصله ای که از یک مکانیک رعایت می کنیم یا فاصله ای که از یک تعمیرکار پکیج که به منزل آمده رعایت می کنیم.

۴-قلمرو عمومی : در این قلمرو ما در معرض دید بسیاری از افراد هستیم و با شمار زیادی از افراد روبرو هستیم .مثل سخنرانی روی سکوی یک سینما برای صدها نفر.محدوده ی این قلمرو بیش از ۳٫۶ متر است.

 

تاثیر جغرافیا بر قلمرو

در رعایت کردن حریم قلمرو ها حتما باید دقت داشته باشیم که فردی که در یک منطقه با تراکم کم جمعیت مثل مناطق روستایی زندگی می کند قلمرو گسترده تری نسبت به کسی که در یک شهر پرجمعیت زندگی کرده است دارد .شما به راحتی می توانید به فردی که در شهر بزرگ زندگی کرده که تراکم جمعیت بالا بوده در آنجا و مردم فواصل کمتری نسبت به هم داشته اند نزدیک شوید و با او دست بدهید.

ولی یک فرد روستایی ترجیح میدهد از دور و با بلند کردن دست از راه دور به شما سلام کند و اگر همانند یک فرد شهری با او برخورد کنید و به او نزدیک شوید که دست بدهید احساس خوبی به او دست نمی دهد .

در واقع ممکن است احساس کند به قلمرو او تجاوز کرده اید و حتی شاید در صدد دفاع و تهاجم برآید.

اگر یک فرد اروپایی در استرالیا همانند اروپا برخورد کند طبعا به خاطر اینکه فاصله کمتری (قلمرو کوچکتری) بین افراد در اروپا وجود دارد به نسبت استرالیا ،طبعا فرد استرالیایی ممکن است او را پررو فرض کند و احساس کند به حریمش تجاوز شده است.

پس لازم است قبل از تقسیم بندی قلمرو ،در هر جایی که قصد برقراری ارتباط داریم علاوه بر دانستن تقسیم بندی های قلمرو،روی فرهنگ مردم آن منطقه و جغرافیای آن ها مطالعه کافی داشته باشیم .

در غیر این صورت ارتباطی که قصد برقراری آن را داریم ارتباط موثری نخواهد بود.

ممنونم که برای مطالعه این مقاله زمان گذاشتید.

با رشد طلائی همراه باشید و طلائی رشد کنید.

نویسنده مقاله:ایمان امرائی

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

بستن